Svetski dan životinja

Светски дан животиња 4. октобар
Поводом Светског дана животиња часови географије одржани су у ''Титовом гају'' у сарадњи са професором екологије Мерсудином Кајевићем.
Циљ часова био је да се подсетимо да су животиње равноправни становници наше планете, уочавање и схватање значаја птица за очување екосистема, упознавање угрожених врста животиња са освртом на птице.
Разговали смо како можемо допринети заштити животиња и зашто је човек некада окрутан према животињама. Ученици су дошли до закључка: ''Када будемо бољи према људима, неће нам пасти на памет да будемо окрутни према животињама, важи и обрнуто, када будемо бољи према животињама бићемо бољи према себи и људима око себе, све је повезано. Животиње пате, осећају бол и не треба их злостављати.'' Ученици су поделили своја искуства о прихватању одбачених животиња.
Говорили смо о позитивним примерима заштите животиња, проширили знања о белоглавом супу. Упознали смо ученике са постојањем прихватилишта за повређене и болесне птице на Јадовнику, о којима брине Удружење грађана ''Јадовник''.
Ученици су препознали значај птица које учествују у ланцу потпуне рециклаже у природи: црни лешинар, белоглави суп, бела кања и орао брадан. Лоцирали смо постојање ових врста у Србији и свету. Истакли смо да птице имају вишеструку улогу за очување екосистема на планети Земљи.
Ученици су рецитовали песму ''Орао'' Ђуре Јакшића. Дискутовали смо о симболици орла у уметности и култури, зашто је на грбовима и заставама држава, именовали државе на чијим је заставама орао.
Упутили смо ученике на институције и удружења која се баве заштитом птица. Представили смо књигу ''Значајна подручја за птице у Србији'' Слободана Пузовића и предложили додатну литературу: Птице предела изузетних одлика ''Озрен-Јадовник'' групе аутора, Белоглави суп Братислава Грубача, Краљевство супа – фотомонографија у издању Специјалног резервата природе ''Увац''. Говорили смо о изложби фотографија ''Чистилиште'' др ум Саше Прерадовића која је инспирисана белоглавим супом, приређеној 2023. године у музеју у Пријепољу.
Ученицима смо предложили да инсталирају мобилну апликацију ''Птице на длану'' у којој смо лоцирали малу белу чапља, водомара, јаребицу и препелицу.
У одељењу I/4 – модни кројач креирали смо одевну комбинацију инспирисану белоглавим супом – Шта носити ове јесени, подстакнути идејом Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
Часове смо завршили питањем – Да сте птица, која бисте птица били?
Професор географије Нада Ћировић